Prekių katalogas

Kaip ir kuo gręžti skyles?

Kaip ir kuo gręžti skyles?

Grąžtai – tai vieni iš plačiausiai naudojamų įrankių skylėms ar lizdams gręžti metale, medienoje, plastmasėje ir kitose medžiagose.

Jie reikalingi surinkinėjant baldus, kabinant paveikslus ar darant remonto darbus. Visas procesas prasideda nuo skylių išgręžimo arba padidinimo įsukant grąžtą į sieną. Po skylių išgręžimo į sieną yra įtvirtinami varžtai, sraigtai ar vinys. Grąžtų gamybai naudojamas anglinis, įrankinis arba greitapjūvis plienas, todėl jie yra tokie tvirti.

Grąžtų spalvos yra skirtingos: sidabrinė, su geltonu atspalviu, juoda, aukso spalva. Labai svarbu, prieš įsigyjant grąžtą yra žinoti spalvų paskirtį Sidabrinė spalva reiškia, kad grąžtas prieš paleidžiant į prekybą nebuvo papildomai apdorotas. Grąžtai su geltonu atspalviu – grūdintas gaminys, kuris esant didelėms apsukoms nesprogs ir išlaikys savo formą. Juodas grąžtas yra tvirtesnis už sidabrinį, bet ne toks tvirtas, kad liktų nepakitęs esant didelėms apsukoms. Auksinis grąžtas yra pats tvirčiausias ir ilgaamžiškiausias.

Grąžtų tipai

Nuo seno žinome, kad mediniai paviršiai yra labai minkšti ir jų gręžimui reikalingi grąžtai skirti medienai. Patys populiariausi grąžtai medžiui – spiralinis grąžtas, nes jis turi spiralinį griovelį drožlėms pašalinti. Toms vietoms kur spiraliniai grąžai nėra pritaikyti, savo funkcijas puikiai atlieka plunksniniai grąžtai, kurie yra nuo 20 iki 70 mm skersmens. Šie grąžtai neturi drožlių pašalinimo griovelio. Forstnerio grąžtai skirti aklinoms kiaurymėms padaryti ir šio grąžto skersmuo 50 mm, ilgis 150 mm.

Grąžtai metalui nuo kitų grąžtų tipų skiriasi tuo, kad turi keletą griovelių drožlių pašalinimui. Perkamiausios grąžtų rūšys yra šios: karūniniai spiraliniai ir kūginiai. Karūniniai grąžtai tinkamiausi kiaurymių gręžimui daugiasluoksnėse medžiagose. Grąžtas pasižymi jungiamųjų dalių tvirtumu. Spiraliniai grąžtai tinkamiausi minkštiems metaliniams paviršiams gręžti. Kietam metalui gręžti geriausia rinktis kūginį grąžtą, nes grąžtas lengvai įsiskverbs į paviršių, taip leisdamas pabaigti pradėtus darbus.

Grąžtai betonui tinkami mūrui ir betonui gręžti. Taip pat jie naudojami kartu su smūginiais gręžtuvais arba betono gręžimo atveju su perforatoriais. Grąžtai dažniausiai pasirenkami spiraliniai su kietu antgaliu.

Grąžtai keramikai puikus pasirinkimas gręžiant keramines plyteles, nes jo gale yra prilituota kieto lydinio pjaunančioji dalis su deimantiniu ašmeniu. Universalus grąžtas tinkamas gręžti kiaurymes plytose, medienoje, keramikoje ar metale, nes grąžtas turi specialų aštrų antgalį ir spiralinį griovelį.

Grąžtų rūšys

  • Spiraliniai grąžtai, tai racionalios konstrukcijos grąžtai, darbinėje dalyje turintys sraigtinius griovelius.
  • Centriniai grąžtai turi plokščią bei cilindrinę galvutę bei kreipiantįjį centrą skirta skylėms gręžti.
  • Rankinis grąžtas naudojamas cilindrinėms, gilioms skylėms gręžti skersai pluošto.
  • Reguliuojamo grąžto pjovikliai dažniausiai yra reguliuojami tam tikrose padėtyse, keičiant jų padėtį.
  • Sraigtinį grąžtą atpažinti labai paprasta – sraigtu susukta plokštelė su galinėje dalyje matomais dvejais pjaunančiais elementais. Grąžtas naudojamas gilioms skylėms gręžti.
  • Suktinis grąžtas turi tik vieną pjaunančią briauną ir yra naudojamas negilioms skylėms gręžti.
  • Šaukštinis grąžtas skirtas skylėms gręžti išilgai pluošto ir turi tik vieną pjaunančią briauną bei išilgini griovelį drožlėms pašalinti.
  • Naujienlaiškio prenumerata

    Informacija